Coraz więcej osób dojrzałych przekonuje się do bankowości internetowej. E-konto posiada już co trzeci Polak w wieku 59+[1]. Rachunek bankowy online to oszczędność czasu i pieniędzy, a w jego założeniu chętnie pomagają dzieci i wnuki. Aż 81% młodych uważa, że korzystania z internetu, w tym obsługi konta online, można nauczyć się w każdym wieku[2]. Przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności będzie to nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna opcja również dla osób dojrzałych.
Bezpłatne przelewy internetowe, rabaty w aptekach czy lepiej oprocentowany rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – to tylko niektóre z korzyści, na które mogą liczyć osoby 50+ zakładając konto internetowe. Część banków oferuje, wraz z darmowymi kontami, różne dodatki, takie jak polisa assistance z pomocą medyczną lub ubezpieczenia czworonożnych pupilów (kotów i psów). Innymi korzyściami są rabaty na zakupy w partnerskich sklepach internetowych, w tym w aptekach Niektóre oferowane zniżki w dużej części pokrywają ceny leków wydawanych na receptę. Wykupując recepty w takich dedykowanych miejscach, można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych rocznie.
Dla części osób dojrzałych barierą przed założeniem internetowego konta bankowego jest wątpliwość, czy ich pieniądze i dane osobowe są tam bezpieczne. Wystarczy tylko zastosować podstawowe zasady ostrożności, aby nie trzeba się było tego obawiać.
– Podczas korzystania z e-konta należy zawsze korzystać z zaufanego urządzenia, najlepiej własnego komputera, tabletu lub telefonu. Przed zalogowaniem z poziomu przeglądarki trzeba sprawdzić, czy pole okna adresowego opatrzone jest znakiem zielonej zamkniętej kłódki, która oznacza, że strona jest bezpieczna. Haseł do logowania nie należy zostawiać zapisanych na kartce w widocznych miejscach ani na pulpicie komputera. Warto też zainstalować dobry program antywirusowy, a o pomoc w tym poprosić kogoś z rodziny – wyjaśnia Grzegorz Wysocki, Prezes Fundacji eBezpieczni, będącej partnerem kampanii edukacyjnej Aasy Netu.
Proces zakładania internetowego konta bankowego, jak również późniejsze zarządzanie płatnościami z jego poziomu, wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Jednak wiele osób dojrzałych ma obawy, czy sobie z tym poradzi. Tu otwiera się pole do współpracy międzypokoleniowej, w ramach której młodzi mogą pokazać starszym, jak korzystać z narzędzi finansowych dostępnych w internecie. W tym celu mogą posłużyć się bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi, dostępnymi na stronie aasynetu.pl.
– W ramach kampanii społecznej Aasy Netu udostępniamy bezpłatne materiały filmy i broszury edukacyjne dla osób 45+, które dopiero zaczynają swoją przygodę z internetem. Pokazujemy w nich między innymi jak krok po kroku założyć e-konto w banku i bezpiecznie z niego korzystać. Jednocześnie gorąco zachęcamy młodsze pokolenia do pomocy starszym podczas stawiania pierwszych kroków w bankowości internetowej – informuje Magdalena Pawlak, Corporate Affairs and External Communications Manager, Aasa Polska.
Jak założyć konto internetowe?
Proces zakładania internetowego konta bankowego jest bardzo prosty:
1. Wejdź na stronę wybranego banku i wybierz ikonę „Załóż konto”. Nastąpi przekierowanie do wniosku, którego wypełnienie nie potrwa dłużej niż dziesięć minut. Pamiętaj, aby wszystkie dane, takie jak adres zamieszkania, PESEL czy numer dowodu osobistego wprowadzić poprawnie.
2. Po wypełnieniu wniosku oraz zaakceptowaniu wprowadzonych informacji, kliknij przycisk „Wyślij”. Teraz pozostało już tylko oczekiwanie na kuriera, który dostarczy do domu wszystkie niezbędne dokumenty, potrzebne do podpisania umowy z bankiem.
3. Jeśli jesteś emerytem i zdecydujesz się na posiadanie konta bankowego, musisz poinformować o tym ZUS, tak żeby emerytura wpływała na Twoje konto. W tym celu wypełnij specjalny druk dostępny w oddziałach ZUS i na stronie internetowej. |
[1] Dane pochodzą z raportu „InfoSenior” opracowanego przez Związek Banków Polskich, styczeń 2018, źródło:
https://zbp.pl/public/repozytorium/wydarzenia/images/styczen_2018/ZBP_InfoSenior_18.01_f.pdf
[2] Dane pochodzą z „Raportu Aasa – Aktywność starszych pokoleń w internecie oczami młodych 2018” opracowanego według badania przeprowadzonego przez Kantar Public na zlecenie Aasa Polska na próbie 1000 osób w wieku 15-35 lat: maj 2018. Badanie wykazało, że 81 proc. reprezentantów i reprezentantek młodszych pokoleń uważa, że korzystania z internetu można się nauczyć w każdym wieku, źródło: http://aasynetu.pl/storage/download/Raport%20Aasa%20-%20aktywnosc%20starszych%20pokolen%20oczami%20mlodych%202018.pdf
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/emerytura-na-konto-znizki-w-aptece-dlaczego-warto-zalozyc-e-konto-w-banku